margines
  Aktualności / Modele / Harley
Modele RC
Inne




Harley


Kliknij, aby powiększyć

WSTĘP

Model przedstawia makietę motocykla Harley Davidson FLH-80 w skali 1:6. Z tego co udało mi się ustalić, producentem tego zestawu jest Graupner lub Kyosho i został wyprodukowany na początku lat 80-tych. Model w tej chwili należy do rarytasów kolekcjonerskich (jeden z takich egzemplarzy można znaleźć np. tutaj: Graupner Harley Davidson FLH 80 restored!), jednak swój egzemplarz kupiłem, aby zobaczyć jak jeździ się dość egzotycznym wynalazkiem, jakim jest zdalnie sterowany motocykl.
Swoim egzemplarzem pobawiłem się około roku, a potem puściłem go dalej w obieg...

Jednak zanim mogłem nacieszyć się swoim motorem, musiałem poświęcić trochę czasu na przygotowanie go do jazdy.

PRZYGOTOWANIE DO JAZDY

Model jest zbudowany dość solidnie: rama motocykla jest metalowa, koła są wykonane z litej gumy (są cieżkie, dzięki czemu zapewniają stabilność), zabudowa (błotniki, kufer itp.) jest wykonana z tworzywa sztucznego. Do napędzania modelu został użyty silnik szczotkowy klasy 380 (który w zupełności wystarcza) a napęd jest przenoszony na tylne koło za pomocą metalowego łańcucha.
Regulator obrotów, silnik i metalowa pod... Oryginalnie motocykl był wyposażony w mechaniczny regulator obrotów, który natychmiast wymieniłem na elektroniczny.
Słabym punktem okazało się również serwo do sterowanie przednim kołem, którego precyzja i siła nie zachwycała, zostało zastąpione nowym Graupnerem C577.
Do zasilania użyte zostały pakiety Ni-Cd o napięciu 6V (5 cel rozmiaru SC). Doświadczalnie sprawdziłem, że jest to optymalny pakiet - wykonywałem próby ze znacznie lżejszym pakietem li-pol (2s), ale motocykl jest wtedy mniej stabilny a przy większych prędkościach wpada w drgania o dużych oscylacjach.

Do pierwszych jazd próbowałem użyć bocznych kółek, które zapobiegałyby wywrotkom - jednak ten pomysł zupełnie się nie sprawdził: metalowe podpórki w zupełności wystarczały.
Potem przyszła zima i kolejne próby były prowadzone na hali sportowej, jednak tutaj motor nie chciał jeździć - na śliskiej podłodze koła "uciekały" i motocykl się wywracał.
Ostatecznie motocykl zaczął jeździć na wiosnę na asfaltowym podłożu.

JAZDA

Motocykl jest utrzymywany w pionie dzięki momentowi żyroskopowemu pochodzącemu od obracających się kół, natomiast skręca dzięki zmianie położenia środka ciężkości.
Kliknij, aby powiększyć W tym motocyklu jest trochę inaczej - środek ciężkości się nie zmiania, przednie koło jest przechylane (lewo/prawo) serwem, dzięki czemu punkty podparcia sie zmieniają i motor przechyla się na odpowiednią stronę. Kierownica chodzi luźno, dopasowując swoje położenie do aktualnego przechylenia motocyklu, wynikającego z obrotu serwa.
Podsumowując zasadę działania motocykla w jednym zdaniu: Skręt w prawo uzyskujemy poprzez przeniesienie środka ciężkości na prawą stronę, a więc przesunięcia przedniego koła w lewo.

Po odpowiednim ustawieniu i wytrymowaniu motocykl jeździ stabilnie i przewidywalnie w przedziale mocy od około 2/5 do 3/4 mocy, nawet drobne przeszkody terenowe nie stanowią dla niego dużego problemu (co widać na filmie). Jednak do jazdy na pełnej prędkości potrzebne jest duże wyczucie motocykla i spory, równy teren...
Nauka jazdy wymaga trochę cierpliwości: motocykl zachowuje się inaczej niż np. samochód i każdy gwałtowny, nieprzemyślany manewr może zakończyć się wywrotką.

DANE TECHNICZNE MODELU

Długość 380 mm
Szerokość 160 mm
Wysokość 280 mm
Silnik Szczotkowy klasy 380
Serwo Graupner C577
Regulator LTA Peak 20A
Pakiety Ni-CD (5xSC) Sanyo 1800mAh

GALERIA ZDJĘĆ

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Zbliżenie na elementy ramy i serwomechan... Tylna część motocykla

FILMIKI

Finalny filmik, który najlepiej prezentuje możliwości motocykla:




Poniżej pierwsze próby wykowane na hali sportowej. Śliska podłoga powodowała, że wykonanie więcej niż jednego okrężenia na hali wymagało bardzo dużo skupienia


© Jacek Owczarczak, XII 2011
margines
©2003-2022

góra

róg strony