margines
Modele RC
Inne
Koliber

WSTĘP

Silnik (krótki opis silnika, w danych technicznych) wpadł mi w ręce całkiem przypadkowo. Na początku podchodziłem do niego z nadzieją, że może uda mi się go doprowadzić do stanu "używalności" (silnik wcześniej był tylko jeden raz odpalany). Od razu zastrzegam, że nie miałem zamiaru go wsadzać do żadnego modelu.

Podczas rozkręcania silnika spotkał mnie nie mały zawód, ponieważ wszystko co się powinno kręcić zastygło na mur-beton i nawet nie miało zamiaru się ruszyć.
Silnik wrzuciłem go na kilka miesięcy do mieszaniny acetonu z naftą, z nadzieją że stare smary, paliwa i inne lepiące się zanieczyszczenia odpuszczą i pozwolą na rozkręcenie i dokładne umycie silnika. Niestety tylko na moich nadziejach się skończyło, silnik nadal odmawiał współpracy, jak widać po tylu latach trudno jest wymyć silnik (od razu morał: jeśli silniczek ma leżeć przez dłuższy czas w szafie, to zawsze go myjcie uprzednio i zabezpieczcie czystymi smarami).
podczas próby odkręcenia cylindra, zastygnięty w nim tłok spowodował ukręcenie się korbowodu - trudno się mówi i tak nie widać. Silnik, który na swoim łożu trochę przypomina silnik 4-ro suwowy, zdobi gablotkę z moimi modelami.

RELACJA Z BUDOWY ŁOŻA

Pomysł na zrobienie łoża narodził się z myślą o uszlachetnieniu zabytkowego silniczka, a reszta już poszła jak z płatka. Podstawka i łoże wykonałem ze sklejki 6mm i wywierciłem w nich po dwa otworki 6mm. Wieżyczki najpierw miały być z rurek szklanych lub węglowych średnicy 6mm, ściętych na równo ze sklejką. Jednak uznałem to za mało eleganckie rozwiązanie i kupiłem kawałek pręta mosiężnego 6 mm, który uciąłem ze znacznym nadmiarem, wypolerowałem i wkleiłem w sklejkę.
Efekty mojej pracy widać na zdjęciach!

O SILNIKU

Silnik samozapłonowy "Colibri" - OTM 0,8cm 3 produkcji ZSRR. Z tego co wiem silniczek był dosyć popularny w czasach socjalistycznych.
Mój egzemplarz został wyprodukowany w roku 1976 (albo wcześniej), a zakupiony (prawdopodobnie w Składnica Harcerskiej) w 1978 roku. Silnik składa się prawie w całości z oryginalnych części, nieoryginalna jest tylko jedna ze śrub mocujących silnik i śmigło (oryginalne jest złamane i leży w pudełko). Wraz z silnikiem jest kluczyk, pudełko i instrukcja obsługi w 4 językach.

DANE TECHNICZNE MODELU

Średnica cylindra 10,5 mm
Skok tłoka 9 mm
Pojemność 0,78 cm3
Obroty 9 - 10 tys. obr/min
Masa 40 g

GALERIA ZDJĘĆ

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

© Jacek Owczarczak, VII 2004
margines
©2003-2022

góra

róg strony