margines
Modele RC
Inne




Pylon 2012

WSTĘP

Samolot w założeniu miał wystartować na zawodach halowych w konkurencji pylon, czyli wyścigów zdalnie sterowanymi modelami wokół dwóch pylonów ustawionych w odległości 16 metrów od siebie.
Założenia jakie miał spełniać ten model: szybki, rozpiętość skrzydeł powyżej 700mm, masa poniżej 200g, czas lotu: 4 minuty na pakiecie 2s 640mAh.

Kadłub został eksperymentalnie wykonany z dwóch materiałów: EPP (przód) i depronu (ogon). Celem było zrobienie części dziobowej odpornej na zderzenia z ziemią/ścianą itp. oraz zmniejszenie masy i zwiększenie sztywności części ogonowej w stosunku do konstrukcji wykonanej w całości z EPP.
Eksperyment uważam za udany: rozwiązanie się sprawdziło - z jednym tylko zastrzeżeniem: Skrzydło mocowałem na gumę, co powodowało duże obciążenia (a w konsekwencji uszkodzenia) w rejonie kadłuba, do którego jest przymocowane skrzydło. W tym obszarze należałoby wzmocnić boczne ściany kadłuba lub zamknąć konstrukcję, a pakiet i odbiornik wkładać od góry.

Ostatecznie model okazał się zbyt mało stateczny i przewidywalny, przy dużych prędkościach lotu. Kolejnym istotnym problemem były lotki, które traciły skuteczność wraz ze wzrostem prędkości (zbyt mała sztywność). Na zawodach w 2012 roku wystartowałem inną konstrukcją (Pylon - pokrak), którą zająłem II miejsce.

BUDOWA MODELU

Kadłub jest wykonany z EPP o grubości 6mm oraz depronu o grubości 3mm. Od dziobu do krawędzi spływu skrzydła kadłub ma stałą grubość, w części ogonowej grubość zmniejsza się aż do 6mm (dwie warstwy depronu 3mm). Położenie wręg i zastosowany materiał jest widoczny na pierwszym zdjęciu.
Statecznik pionowy został wykonany z EPP 6mm (dzięki temu nie ma różnicy w grubości między sterem a kadłubem i zwiększyłem odporność na wypadek zderzenia z innym modelem), usterzenie poziome z depronu 3mm wzmocnionego płaskownikiem węglowym.

Dwie połówki kadłuba i wręgi tuż przed s... Kadłub po sklejeniu Kadłub i stetecznik poziomy

Skrzydła są wycięte z EPP: profil dwuwypukły, grubość około 8-12%, montowane do kadłuba dwoma gumami zaczepionymi o kołki z prętów węglowych fi.1. 2mm.
Podwozie jest wykonane w taki sam sposób jak w Citabrii, czyli koła o średnicy 26mm przymocowane do pręta stalowego fi. 1,5mm, goleń podwozia z prętu węglowego fi. 2mm i całość wbita a później wklejona w kadłub.
Popychacze sterów są wykonane z pręta węglowego fi. 2mm z doklejonymi na końcach kawałkami stalowego pręta.

Serwa i regulator obrotów są przesunięte maksymalnie do przodu, co pozwoliło na umieszczenie pakietu napędowego blisko środka ciężkości oraz umożliwiło łatwy dostęp do niego po odczepieniu skrzydła.

LOTY

Model przy małych prędkościach lata prawidłowo, problemy zaczynają się wraz ze wzrostem prędkości: lotki tracą skuteczność i model zaczyna zachowywać się mało przewidywalnie.
Do wolnych i makietowo-pokazowych lotów model nadaje się idealnie, dodatkowo można model odchudzić, poprzez zmniejszenie masy (lżejszy silnik i pakiet).
Kolejnym słabym punktem jest silnik, którego wirnik jest wrażliwy na uszkodzenia.

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość ... mm
Długość kadłuba ... mm
Silnik AX-1806N 2100kv
Śmigła TGS 6x4
Serwa 3x HXT500
Regulator 10A
Pakiety 2s: 640mAh
Masa modelu gotowego do lotu ... g

GALERIA ZDJĘĆ

Samolot przygotowany do lotu na parkieci... Kliknij, aby powiększyć Na pierwszym planie stoją cztery modele ...

VIDEO

Loty w Pruszkowskiej hali:




© Jacek Owczarczak, I 2013
margines
©2003-2022

góra

róg strony