margines
Modele RC
Inne
Dźwigienki

Dźwigienka

ZAGADNIENIE:

W naszym modelu RC (ewentualnie uwięziowym) musimy przykręcić dźwignię do delikatnych sterów lub lotek wykonanych z delikatnego materiału, takiego jak: balsa, depron, styropian, styrodur, EPP itp.
Przykręcenie dźwigienki bezpośrednio do miękkiego materiału powoduje, że w czasie eksploatacji balsa (lub inne) będą się odkształcać. Przez to dźwignia nie będzie już dobrze dolegać do powierzchni i pojawią się luzy w układzie sterowania.
W niniejszym artykule opisze jak zminimalizować ryzyko wystąpienia tych luzów zwiększając pole powierzchni, na które rozkłada się siła działająca od popychacza.


REALIZACJA:

Wzmocnienie sklejkowe Do wzmocnienia elementów użyjemy cienkiej sklejki. Do naszego zadania nadają się sklejki o grubościach od 0,4mm (małe stery) do 1mm. Ja przeważnie używam sklejki o grubości 0,8mm.
Ze sklejki wycinamy (tak cienką sklejkę bardzo wygodnie tnie się nożyczkami) dwa półkola o powierzchni co najmniej 2 razy większej niż podstawa dźwigienki. Po wycięciu na obrzeżu wykonujemy fazki: od strony zawiasów fazka powinna być możliwie płytka, natomiast na pozostałych krawędziach kierujmy się względami estetycznymi i wykonujmy ją możliwie głęboka (zdjęcie po prawej stronie).
Po wyszlifowaniu przyklejamy (blisko krawędzi!) sklejkowe wzmocnienie po obu stronach naszego elementu. Możemy je przykleić Cyjanoakrylem lub szybkoschnącą żywicą. Wzmocnienie sklejkowe i dźwigienka

na koniec pozostały nam do wywiercenie dwa otwory. Wiercimy je w odpowiednich miejscach, pamiętając o tym, żeby oś obrotów zawiasów leżała na przedłużeniu linii łączącej otwory na snapy w dźwigience. To ostatnie ma wpływ na symetryczność wychyleń sterów.


© Jacek Owczarczak, II 2008
margines
©2003-2022

góra

róg strony