margines
Modele RC
Inne
Antena w odbiorniku 2,4GHz

ZAGADNIENIE:

Uszkodzenie połączenia ekranu anteny z masą w swoim odbiorniku (Jeti Duplex R4) odkryłem przypadkiem - gdy chciałem naprawić uszkodzoną antenę.
Po zdjęciu koszulki termokurczliwej moim oczom ukazał się taki widok:

Odbiornik Jeti Duplex R4 po zdjęciu kosz... Przewody antenowe wyglądały tak (urwany ...
Ekran (metalowy oplot) przewodu antenowego nie ma kontaktu z masą!

Usterkę można również wykryć bez otwierania odbiornika: Za pomocą multimetra należy sprawdzić czy jest połączenie elektryczne między wystającymi końcami ekranu anteny i masą odbiornika (wziętą np. z PINów do podłączenia serw).

Po zdiagnozowaniu problemu w jednym odbiorniku, przyjrzałem się swoim pozostałym egzemplarzom: okazało się, że problem występuje także w odbiorniku ze sztywną obudową: Jeti Duplex R8.
Podejrzewam, że problem tego typu będzie występował w każdym odbiorniku 2,4GHz z anteną przylutowaną na końcu płytki.

Mimo tego, że w obu odbiornikach ekran anteny nie był podłączony do masy nie zauważyłem aby wpływało to na zasięg lub podatność na gubienie sygnału.

NAPRAWA ANTENY:

Naprawę rozpoczynamy od wylutowania resztek anteny i jej ekranu z odbiornika. Teraz mamy dwie możliwości: skrócenie starej anteny i wlutowanie jej z powrotem do odbiornika lub przylutowanie nowego kawałka anteny o wybranej przez siebie długości.
Ekranowany przewód na antenę można kupić np. tutaj (wtyczkę wyrzucimy). Podczas przygotowywania nowej anteny należy zwrócić uwagę na to, aby koniec anteny pozbawiony ekranu był tej samej długości co w oryginalnej antenie (przeważnie 29-30mm). Jest to bardzo ważne, ten odcinek jest aktywną anteną i od niego zależy jakość odbieranego sygnału.

Przycinamy antenę na żądany wymiar i około 8mm od jej końca nacinamy zewnętrzną warstwę izolacji i ją ściągamy. Potem w połowie odsłoniętego odcinka nacinamy oplot i przecinamy kolejną warstwę izolacji, aby odsłonić rdzeń przewodu. Nacinanie izolacji należy wykonywać bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić przewodów anteny.
Przewód po zdjęciu izolacji wygląda tak:

Przewód po zdjęciu izolacji
Pobielone przewody:
Przewód antenowy przygotowany do lutowan...
Anteny przylutowane do odbiornika:
Przewody antenowe przylutowane do odbior...
Na koniec chciałem usztywnić okolice miejsca przymocowania anten:
Próba usztywnienia przewodów
Jednak w praktyce to rozwiązanie okazało się nieskuteczne i wycofałem się z niego.

Na sam koniec naprawy odbiornik zawijamy w nową koszulkę termokurczliwą:


© Jacek Owczarczak, XII 2011
margines
©2003-2022

góra

róg strony