margines
Modele RC
Inne




JETI Duplex TU


Jeti Duplex TU - kompletny moduł z przel...

ZAGADNIENIE:

Od opublikowania ostatniego artykułu opisującego montaż modułu nadawczego 2,4GHz (opis montażu JETI duplex TU w nadajniku Graupner MC-16/20) minęło już ponad 5 lat. W tym czasie taki sam moduł i jego drugą wersję (JETI duplex TU 2) zamontowałem w dwóch innych nadajnikach: Graupner MX-16S i MC-22S.

Firma JETImodel oferuje różne odmiany modułu nadawczego - dedykowane do nadajników z wymiennymi modułami (wtedy wystarczy kupić pasujący moduł i zamontować go w nadajniku) oraz w postaci płytki, do której podłączamy sygnał PPM nadajnika (np. z gniazda trenera).

Poniżej zaprezentuję przykład montażu modułu w dwóch nadajnikach.



Graupner/JR MX-16S

GRAUPNER MX-16

W nadajniku Graupner/JR MX-16S zamontowałem moduł JETI duplex TU.
Ze względu na brak miejsca wewnątrz obudowy, moduł 2,4GHz zamontowałem zamiast oryginalnego modułu 35MHz. Z kawałka laminatu szklano-epoksydowego wyciąłem element o wymiarach takich samych jak moduł 35MHz, a do tego elementu przykręciłem moduł JETI. Dodatkowo w laminacie wykonałem wycięcie, w które wkleiłem gniazdo do serwa z przedłużacza, do niego będę podłączony JETIBOX.

Wiązka kabla z sygnałem PPM w tym modelu nadajnika zawiera 3 przewody, które należy podłączyć do modułu JETI. Wtyczkę z kabli prowadzących do modułu 35MHz odciąłem, w jej miejsce przylutowałem kawałki przewodów z wtyczką pasującą do nowego modułu.
Zworkę umieściłem w dolnym położeniu - moduł 2,4GHz będzie cały czas włączony.

JETI Duplex TU zamontowany w nadajniku G... Wnętrze nadajnika MX-16S Gniazdo do podłączenia programatora JETI...

Aby ochronić gniazdo do podłączenia JETIBOXa było dostępne z zewnątrz, wyjąłem zaślepkę z tyłu obudowy. Zamiast niej wkleiłem kawałek płytki z laminatu, z otworem dopasowanym do zamontowanego gniazda:

Tył obudowy nadajnika Graupner MX-16. Gn...

GRAUPNER MC-22

W nadajniku Graupner MC-22S zamontowany jest moduł JETI duplex TU 2.
W przeciwieństwie do pierwszej wersji modułu, tu nie mamy wyjścia sygnału PPM na płytce. Wybór pomiędzy pasmem 2,4GHz i 35MHz jest możliwe po dokupieniu dedykowanego przełącznika. W zamian za to, w drugiej wersji modułu pojawiło się 4-ro PINowe złącze, do którego możemy podłączyć zewnętrzny moduł dźwiękowy (zewnętrzny głośnik lub gniazdo jack).

W MC-22 idealne miejsce na moduł 2,4GHz znajduje się w samym środku nadajnika. Do metalowych wsporników przykręciłem wyciętą wcześniej płytkę z laminatu a do niej moduł nadawczy.
Podobnie jak w MX-16, gniazdo do podłączenia JETIBOXa (programatora i wyświetlacza danych telemetrycznych) wyprowadziłem na zewnątrz nadajnika, jednak tym razem przyklejając je do obudowy.

Nadajnik Graupner MC-22S z pulpitem Moduł JETI duplex TU 2 zamontowany w nad... Graupner MC-22S z zamontowanym modułem 2...

© Jacek Owczarczak, XI 2015
margines
©2003-2022

góra

róg strony