margines
Modele RC
Inne
Kleje

PROBLEM:

Chcemy coś skleić ze sobą.

ROZWIĄZANIE:

Użyjmy kleju. Rozwiązanie wydaje się bardzo proste, prawda? Ale trzeba jeszcze wiedzieć jaki klej do czego zastosować. W tabelce poniżej przedstawiam jakich klei używam w swoim warsztacie. Zapraszam do analizy tabelki:

Nazwa kleju Zastosowania i ewentualne uwagi
CyjanoAkryl
(np.SuperGlue)
Szybkoschnący klej, prawie do wszystkiego. Przeważnie stosuję go balsy oraz do "fastrygacji" przy klejeniu żywicą. Polecam zakupić prawdziwy CA w sklepie modelarskim i stosować go razem z dopalaczem (ostrożnie, bo może dojść do czegoś takiego).
UHU Hart
Bardzo dobry klej do miękkich materiałów, a przede wszystkim do klejeń: balsa-balsa.
Wikol
Bardzo popularny klej do drewna, na bazie wody. Używam go jedynie do małych elementów, które nie muszą się mocno trzymać.
Trzeba uważać przy klejeniu, aby nam nie powyginało klejonych elementów!
Bunacar A
Klej polimerowy, używam go do klejenia elementów ze styropianu oraz do przyklejania papieru ściernego do klocka (jak się zamoczy go w rozpuszczalniku "nitro", to papier odkleja się od klocka i mozna przykleić nowy). Jego zaletą jest małe przemieszczanie się elementów w trakcie klejenia.
Epidian
(51 i 53)
Dwuskładnikowa żywica o dość żadkiej konsytsencji. Stosuję ją do klejenia dużych powierzchni drewnianych oraz do laminowania. Również bardzo dobrze klei tworzywa sztuczne. Można ja zagęścić mikrobalonem, talkiem, albo arsilem.
Distal/
UHU Plus
Również dwuskładnikowa żywica, jednak o dość dużej gęstości. Stosuję ją do klejenia prawie całego modelu (przede wszystkim te części, które można łatwo unieruchomić), ze względu na bardzo dużą wytrzymałość.
UHU plus 5 min
Kolejny typ żywicy, tym razem szybkoschnąca. Używam ją wtedy kiedy mi się śpieszy lub wtedy gdy częśći, którą chcę skleić nie da się w żaden prosty sposób unieruchomić - pozostaje trzymać w rękach, a czekać 12 godzin to za długo...
Budapren
Popularny klej do klejenia obuwia. Jedyne jego praktyczne zastosowanie znalazłem przy przyklejaniu rzepów do modelu (podobnie jak przy bunacarze jest dośc łatwo odkleić ta część).
Uwaga: Nie nadaje się do klejenia styropianu, ze wględu na zapędy destrukcyjne!
Klej w sztyfcie
(dobre
firmy np. UHU)
Niezbędny do przyklejania wydruków z komputera do sklejki (np. wręgi, żeberka). Również znajduje zastosowanie przy klejeniu balonów, dla pewności można zaprasować (średnio gorącym żelazkiem).

Oczywiście w tej tabelce nie wypisałem wszytskich klejów dostępnych na rynku, sa tu tylko te które ja używam. Po za tym stosowanie kleju, to bardzo subiektywna sprawa, chociaż od pewnych standardów nie powinno się odbiegać. Dla mnie bardzo dziwne jest klejenia całych modeli samym CA, który podobno po kilku latach potrafi się rozpaść.
Nazwy klejów podane w tabelce mają swoje zamienniki u innych firm, występujące pod różnymi nazwami, przeważnie z tych zamienników też można korzystać, przy klejeniu modeli. Jednak pamiętajmy, zawsze lepiej kupić klej dobrej firmy (niekoniecznie znanej), mamy wtedy pewność solidnej spoiny.
W miarę upływu czasu prawdopodobnie ta tabelka będzie się rozrastać, więc zapraszam ponownie!


© Jacek Owczarczak, 2003-2006
margines
©2003-2022

góra

róg strony