margines
Modele RC
Inne
Rękaw

ZAGADNIENIE:

Swoimi modelami często latam poza lotniskami modelarskimi i od pewnego czasu nosiłem się z zamiarem kupna rękawu do wskazywania kierunku wiatru.
Kupno rękawu było pierwszym etapem, następnie należało zaopatrzyć się w słupek, do którego będzie mocowany rękaw. Założeniem było, aby słupek mieścił się w bagażniku samochodu.
Kliknij, aby powiększyć

PRZYGOTOWANIE RĘKAWU:


Kliknij, aby powiększyć

Zdecydowałem się na kupno rękawu modelarskiego z Hobbycity za 3$ (+ przesyłka), co przy "większym" zamówieniu wyszło cenowo korzystniej niż zakup gdziekolwiek w polskim sklepie.
Rękaw jest wykonany z dość sztywnego materiału, jego długość to 80cm, a średnica wlotu, wykonanego z metalowego pierścienie, to 25cm.
Zniechęcać do zakupu mogą reklamy sklepu po bokach, jednak są one niegroźnie przyszyte do rękawu, dzięki czemu ich odprucie nie jest problemem.

Z rękawem zintegrowane jest mocowanie - rurka o średnicy wewnętrznej ok. 8,8 mm. Po nałożeniu rękawa na rurkę o średnicy zewnętrznej 8mm powstaje łożysko ślizgowe umożliwiające swobodny obrót rękawa zgodnie z kierunkiem wiatru.

Słupek wykonałem z dwóch rurek aluminiowych fi.8x1mm o łącznej długości około 1,8m. Słupek jest dzielony na dwie części (ułatwienie do transportu) i łączony 6 centymetrowym kawałkiem rurki o średnicy wewnętrznej 8mm. Łącznik jest przyklejony żywicą epoksydową do jednej z rurek na odcinku około 15 mm.

Po zbudowaniu słupka warto zgnieść koniec rurki, który będziemy wbijać w ziemię - dzięki temu wewnątrz rurki nie będzie gromadzić się ziemia, a wbijanie będzie łatwiejsze.

Tak przygotowany słupek i rękaw wożę cały czas w bagażniku swojego samochodu i wyjmuję za każdym razem gdy jestem na łączce bez rękawów.
Wskaźnik zdecydowanie ułatwia ocenę kierunku wiatru!

Poniżej prezentuję jeszcze szkic słupka na rękaw modelarski:


© Jacek Owczarczak, VIII 2010
margines
©2003-2022

góra

róg strony