margines
Modele RC
Inne




Szlifowanie listwy spływu

ZAGADNIENIE:

Często skrzydła konstrukcyjne w naszych modelach mają listwę z balsy. Jeśli budujemy prosty model z prostokątnym płatem, z profilem o stałej grubości przeważnie nie ma problemu z kupnem balsowej listwy spływu o odpowiednich wymiarach. Komplikacje zaczynają się gdy płat ma zmienny przekrój lub lotki mają przekrój na jednym końcu inny niż na drugim. Co zrobić jeśli nie możemy kupić odpowiedniej listwy w sklepie?
Musimy wykonać ją własnoręcznie. W tym artykule zaprezentuję prostą i skuteczną metodę szlifowania takiej listwy.

Metodę, którą zaprezentuję będzie również można wykorzystać do szlifowania innych elementów modelu o przekroju trójkątnym, na przykład steru kierunku.

DO DZIEŁA:

Schemat urządzenia do szlifowania spływu Po prawej stronie przedstawiam schemat naszego "przyrządu".
Będą nam potrzebne:

  • Deska montażowa z twardego drewna - na niej będziemy pracować
  • Belka, która posłuży za prowadnicę dla klocka z papierem ściernym
  • Kilka gwoździ do przymocowania belki do deski
  • Taśma dwustronna do przymocowania szlifowanego elementu
  • Klocek z papierem ściernym


Wymiary listwy spływu i przyrządu do szlifowania Zaczynamy od odczytania z planów wymiarów listwy spływu, lotki lub steru. Potrzebna nam jest grubość krawędzi spływu (H1), grubość po drugiej stronie (H2) oraz szerokość listwy (L). Jeżeli listwa, lotka lub ster jest zbieżna, to musimy odczytać wymiary w dwóch miejscach (najlepiej skrajnych). Na koniec dobieramy belkę tak, żeby była co najmniej 2 mm grubsza od największej grubości listwy spływu, jej grubość oznaczymy jako H3.
Teraz obliczamy miejsce umieszczenia belki i szlifowanego elementu:
Wzory
Po kliknięciu w powyższe równania można pobrać prosty arkusz programu MS Excel obliczający miejsca umieszczenia listwy i belki.

Przygotowujemy deskę montażową (może to być dowolna deska, ale koniecznie musi mieć równy brzeg) poprzez oszlifowanie powierzchni. Potem przybijamy belkę do deski kilkoma gwoździkami. Warto wcześniej wywiercić w belce otwory pod gwoździe.

Do listwy spływu (lub steru) przyklejamy taśmę dwustronną. Jeżeli nasza taśma dwustronna ma mocny klej należy go osłabić, możemy to wykonać poprzez kilkakrotne przyklejenie taśmy do brudnej powierzchni (pokrytej kurzem lub pyłem balsowym) i odklejenie taśmy, albo przez bezpośrednie zabrudzenie taśmy. Skuteczne jest również przyklejenie taśmy do palców.

Na koniec przyklejamy listwę spływu do deski. Nie przyklejamy listwy w obliczonych przez nas miejscach! Listwę należy trochę odsunąć od krawędzi deski. Wynika to z tego, że taśma dwustronna zwiększyła grubość listwy i dlatego, że podczas szlifowania, szlifujemy również krawędź deski i belki.

Możemy już wziąć klocek do garści i szlifować spływ. Na początku podczas szlifowania staramy się nie dotykać klockiem deski i belki, dopiero w końcowej fazie szlifowania prowadzimy klocek po zbudowanych przez nas "szynach".
Pamiętajmy aby w miarę możliwości prowadzić klocek od jednego końca aż do drugiego jednostajnym ruchem.

Poniżej przedstawiam przykładowe zdjęcie szlifowanej konstrukcji (w tym przypadku ster kierunku do modelu RC) i oprzyrządowania do szlifowania. Na potrzeby zdjęcia zamiast deski montażowej użyłem płyty wiórowej, do szlifowania zdecydowanie lepsza będzie deska z litego drewna.

Szlifowanie steru kierunku

© Jacek Owczarczak, I 2009
margines
©2003-2022

góra

róg strony