margines
Modele RC
Inne
Sześciokąty (HEXy)

PROBLEM:

W naszym samochodzie RC rozpadły się oryginalne plastikowe sześciokąty lub sześciokąty są innej wielkości niż standard w felgach.

ROZWIĄZANIE:

Pomysł wykonania sześciokątów z aluminium przyszedł mi do głowy gdy w moim samochodzie plastikowe najzwyczajniej w świecie popękały. Nie miałem ochoty wydawać fortuny na kolejny komplet plastikowych sześciokątów, więc postanowiłem wykonać identyczne, ale z aluminium. Kupiłem kilkanaście centymetrów płaskownika aluminiowego 5x20mm za grosze. Wykonałem pomiary oryginału i zabrałem się za obróbkę.

Kliknij, aby powiększyć

Powyższy rysunek przedstawia wymiary mojego sześciokąta, który jest standardowym sześciokątem (Tamiya, HPI i inne).

Wykonanie sześciokąta zacząłem od naszkicowania krawędzi Sześciokąt w feldzena płaskowniku, najpierw zaznaczyłem miejsce położenia otworu, wywierciłem go (4mm na wylot i 5mm na kilka milimetrów (ok. 2-3mm, ale wierciłem na oko)) i zaznaczyłem pozostałe krawędzie. Aluminiowy płaskownik umieściłem w imadle i brzeszczotem wyciąłem sześciokąt, zostawiając drobny nadmiar, później dopasowując sześciokąt do felgi szlifowałem każdą krawędź pilnikiem, aż sześciokąt wszedł w otwór w feldze. Następnie zaokrągliłem krawędzie powstałej bryły.
Ostatnim i chyba najtrudniejszym etapem jest wykonanie wgłębienia na poprzeczkę osi. Ja wykonałem je przy pomocy brzeszczota, a później wygładziłem i nadałem odpowiedni kształt owalnym iglakiem.

Zdjęcie po lewej stronie Gotowy sześciokąt przedstawia wykonany przeze mnie sześciokąt, aby ładniej się prezentował można go wypolerować - ja pominąłem ten etap. Wykonanie takiego sześciokąta nie jest bardzo czasochłonne (aczkolwiek wymaga sporo precyzji), a jego trwałość znacznie przewyższa znacznie trwałość plastikowych elementów standardowo dołączanych przez producentów. Wadą jest prawdopodobnie szybsze pękanie gniazd sześciokątów w felgach - mi się to jeszcze nie zdarzyło. Jednak felgi i tak są elementami, które są skazane na wymianę, a w razie uszkodzenia gniazda sześciokąta, można je skleić i owinąć warstwą tkaniny szklanej.

© Jacek Owczarczak, XII 2005
margines
©2003-2022

góra

róg strony