margines
Modele RC
Inne




Pylon - pokrak

WSTĘP

Celem budowy tego modelu, był start na zawodach halowych w konkurencji pylon w 2011 roku w Warszawie zorganizowanych przy okazji Mistrzostw Polski AeroMusicals.
Pylon jest konkurencją polegającą na wyścigu zdalnie sterowanymi modelami samolotów wokół dwóch pylonów ustawionych w odległości ok. 16 metrów od siebie.
Założenia jakie miał spełniać ten model: szybki, rozpiętość skrzydeł około 800mm, masa około 200g, czas lotu: 4 minuty na pakiecie 2s 640mAh.
Nazwa modelu (Pokrak) odzwierciedla wygląd modelu z pierwszymi skrzydłami: z dużym wzniosem, jeszcze bez lotek.

Kadłub został wykonany z dwóch materiałów: EPP (przód) i depronu (ogon). Celem było zrobienie części dziobowej odpornej na zderzenia z ziemią/ścianą itp. oraz zmniejszenie masy części ogonowej.

BUDOWA MODELU

Kadłub jest wykonany z EPP o grubości 6mm oraz depronu o grubości 3mm. Od dziobu do krawędzi spływu skrzydła kadłub ma stałą grubość, w części ogonowej grubość zmniejsza się do 6mm (dwie warstwy depronu 3mm). Położenie wręg i zastosowany materiał jest widoczny na pierwszych dwóch zdjęciach.
Statecznik pionowy został wykonany z EPP 6mm, usterzenie poziome z depronu 3mm wzmocnionego płaskownikiem węglowym.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Skrzydła są wycięte z EPP: profil dwuwypukły, grubość około 8-12%, montowane do kadłuba dwoma gumami zaczepionymi do kołków z prętów węglowych fi. 1,2mm.
Podwozie jest wykonane w taki sam sposób jak w Citabrii, czyli koła o średnicy 26mm przymocowane do pręta stalowego fi. 1,5mm, goleń podwozia z prętu węglowego fi. 2mm.
Popychacz steru wysokości jest wykonany z pręta węglowego fi. 1,5mm.
Serwa są umieszczone pod kadłubem, dzięki czemu pod skrzydłem zostało dużo miejsca na pakiet napędowy.

LOTY

Podczas pierwszego startu na zawodach w 2011 roku zająłem V miejsce z wynikiem 39 okrążeń w eliminacjach i 30 okrążeń w półfinale.

Na sezon 2012 przygotowałem nowe skrzydła, z mniejszym wzniosem i lotkami na końcówkach. Na zawodach w 2012 roku zająłem II miejsce z wynikiem 35 okrążeń w finale.

W 2013 roku ponownie wystartowałem tą samą konstrukcją. Zająłem IV miejsce, z wynikiem 42 okrążeń w eliminacjach, 36 w półfinale i 23 z finale (z powodu awarii serwa).

MODYFIKACJE I WNIOSKI

Model do wyścigów halowych musi być przede wszystkim stateczny, na drugim miejscu stawiam szybkość.
Zamiana skrzydła o dużym wzniosie bez lotek na skrzydła z lotkami nie poprawiły istotnie wyników.
Rok później zbudowałem kolejny model do startu w konkurencji pylon (Pylon 2012). Kadłub wykonałem w bardzo podobnej technologii, jednak ze względu na niedoskonałości konstrukcji (układ dolnopłata, zbyt odchudzona konstrukcja, miękka oś w silniku) model nie sprawdził się w wyścigach - kolejne starty wykonywałem pierwszym modelem ze zmienionym płatem.

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość ... mm
Długość kadłuba ... mm
Silnik POT 30W
Śmigła APC 6x5
Serwa 2x 9g, 2x4g
Regulator 12A
Pakiety 2s: 640mAh
Masa modelu gotowego do lotu ... g

GALERIA ZDJĘĆ

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

VIDEO

Loty młodzików na Mistrzostwach AeroMusicals w roku 2012 w konkurencji PYLON:




© Jacek Owczarczak, I 2016
margines
©2003-2022

góra

róg strony