margines
Modele RC
Inne
RadioControl - opinia

ZAGADNIENIE

Drogą mailową otrzymałem pytanie o moją opinię na temat serii RadioControl wydawanej przez Deagostini. Pytającemu postarałem się pomóc i mu odpowiedziałem, poniżej zamieszczam kopię wiadomości e-mail tak, aby każdy mógł się zapoznać z moją opinią. W skrócie: Jest to wyciąganie pieniędzy od ludzi i tyczy się to każdej serii wydawniczej Deagostini, nieważne, czy jest to samochód RC, Titanic, Spitfire, helikopter czy cokolwiek innego.

Kopia wiadomości e-mail:

Sent: Friday, September 17, 2004 4:46 PM

  Wczoraj usłyszałem o tym samochodzie od deagostini i szczerze mówiąc reklamy w telewizji nie widziałem, więc dziękuję za linka!!

  Najpierw pozwolę sobie wytłumaczyć po kolei wyposażenie tego samochodu:

  Jest to auto Subaru IMPREZA WRC
  - Nadwozia można zmieniać jak rękawiczki ;)

  -silnik 7,2V - 20tyś obr
  Standard, choć ten silnik naprawdę chyba ma tylko 17 tys.

  -radio 27MHz (2 kanały)
  Z tego co widzaiłem na stronie, to jest nadajnik drążkowy, a ja od siebie do samochodu (szczególnie elektryka) polecam aparaturę pistoletową. Przeważnie jest trochę droższa!

  -aku 1300mAh (ponoć 10min jazdy i 400 cykli ładowania)
  Trochę mała pojemność.... IMO 1600mAh to już jest skrajne minimum.

  -skala 1:10
  Standard

  -3 biegi do przodu (w jaki sposób sa realizowane tego nie wiem)
  Ja wiem o co im chodzi... Z tą skrzynią biegów, to jest tylko chwyt reklamowy. Te 3 biegi, to po prostu _ograniczenie_ wynikające z braku płynnosci regulacji obrotami silnika za pomocą regulatora mechanicznego obrotów. Może jasniej?: Tam siedzi mechaniczny regulator obotów (moze z serwem...), która ma tylko 3 prędkości jazdy do przodu (+ prawdopodobnie 3 do tyłu). A to co jest pokazane na obrazku jako "skrzynia biegów", to po prostu redukcja obrotów z tych 20000 tysięcy do tylu ile potrzeba...

  -serwo z przodu
  Tak

  -napęd na tylnią oś
  Ja bym polecał 4WD - duzo więcej zabawy :], jak odłączyłem przedni napęd u siebie w samochodzie, to mi się jeździło strasznie!!!

  -piszą, że prędkośc 60km/h (ciekawe czy prawda)
  Raczej prawda. Ale i tak widziałem szybsze modele :))

  Podsumowując nie warto kupować tego modelu (choć, jeśli faktycznie będzie tylko 45 numerów, to cena jest w granicach rozsądku... - bo jest jeszcze jakieś tam pismo [Po zapoznaniu się z opinią osób, które kupiły pierwszy numer, sądzę że jednak ta cena nie jest w granicach rozsądku - jakośc tych części jest bardzo marna. Na dodatek felgi z pierwszego numeru nie najlepiej zapowiadają możliwości na przyszłośc, w sferze kompatybilności części. Sześciokąty, na których się montuje felgi są innego rozmiaru niż przyjęty standart w światku modelarzy RC!!!]) z tym pismem - taniej i lepiej wyjdzie kupić po bożemu i mieć dodatkowe częśći razem z modelem.

  Ale np. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=31194841 - Z tego co widzę (w sensie, w porównaniu z moim imagem tego co jest na http://www.radiocontrol.pl/ , bo TL01 znam i na nim jeździłem)  to jest już lepszy model niż z tego pisma. A dużo tańszy.

  Natomiast aby mieć dobrą zabawę, to proponuję mniejwięcej (nie mówię, ze to są najniższe z miośliwych cen - trzeba by poszukać) taką konfigurację:

  Model: http://www.gamahobby.com/x_C_I__P_5510839;5510001.html - 569 zł (sądzę, ze można będzie gdzie znalźć taniej [W jakimś fizycznym sklepie modelarskim też może być taniej, a może na Allegro coś nowego???])
  Radio: a href="http://www.gamahobby.com/x_C_I__P_5511669;5510001.html -329 zł (a może jakieś pistoletowe, używane?? Można dzięki temu zaoszczędzić nawet z 200zł)
  Akumularki 2100mAh:
  http://www.rojna.pl/?d=produkt&id=193 - 61 zł

  Jako elektronik sądzę, ze spokojnie możesz sam zbudować ładowarkę do takich akumulatorków!!!   Za, w sumie: ~950 zł mamy o niebo lepszy model i zbudowany w krótszym czasie niż 2 lata, ponadto później łatwo mozna przeprowadzić tuning naszego samochodu - dokupując dodatkowe elementy tuningowe.

  Jeszzce do tego poleciłbym zakupienie eletronicznego regulatora obrotów (w tej cenie lepszego nigdzie nie znajdziesz!!!): http://www.modeltronik.com/reg_kolowe.htm 169 zł, a jedno serwo i reg. mechaniczny można bedzie sprzedać za ok. 50-70zł

      Pozdrawiam

  __________________________________
    Jacek Owczarczak jowczarczak[acik]interia.pl
      ------> http://www.modelerc.glt.pl <-------

Kilka uwag, które mogą się przydać (były w mailu do mnie):

Cena modelu z tego wydawnictwa, to ponoć około 1000zł (mniej na pewno nie): "Każdy egzemplarz kosztuje 22zł a jest ich chyba 45, czyli cała inwestycja zamknie się ok. w 1000zł.

Ciekawą alternatywą dla początkujących, może być taki model (z regulatorem eletronicznym) lub: tańsza wersja (z regulatorem mechanicznym)- pewnie nie zachwyca jakością wykonania, jednak myślę że jest to model lepszy niż z RadioControl, dodatkową zaletą jest, jak pisze sprzedawca, kompatybilność z Tamiyowskim TL01. Ja jednak i tak polecam model jakiegoś renomowanego producenta (Tamiya, HPI, MG).

Linki
www.Radiocontrol.pl - Strona Radiocontrol.
www.bycmo.com - Strona producenta podwozia do Radiocontrola.
Wykaz sklepów modelarskich.
www.rc-racing.prv.pl - Portal modelarzy samochodowych
www.rcauto.pl - jw.


* Tekst w kolorze czarnym został dodany 24.09.2004

© Jacek Owczarczak, 2002-2004
margines
©2003-2022

góra

róg strony