margines
Modele RC
Inne
Zasilacz 12V

ZAGADNIENIE:


Dane zasilacza DELL AA23290

W moje ręce trafił zasilacz serwerowy DELL (Model: AA23290) o mocy 930W (ponad 75A przy 12V), która pozwoli na zasilanie praktycznie dowolnej ładowarki modelarskiej. Zasilacz postanowiłem zaadoptować do swoich potrzeb stawiając na estetyczny wygląd.

Zasilacz serwerowy jest łatwiejszy w adaptacji od standardowego zasilacza ATX, którą opisywałem kilka lat temu (Przeróbka zasilacza ATX) dodałem w obudowie włącznik, wyciszyłem wentylatory, zamontowałem gniazda bananowe, gumowe stopki i okleiłem metalową obudowę folią samoprzylepną, aby zminimalizować ryzyko przypadkowego zwarcia.
Poniżej szczegóły mojej przeróbki.

ADAPTACJA

Serwerowe zasilacze nie należą do cichych, zacząłem od wymiany wentylatorów na cichsze. Wentylatory, które zastosowałem (ZEPHYR 60mm) są znaczniej cichsze, ale również mniej wydajne od oryginalnych (nie planuję w najbliższej przyszłości obciążać zasilacza nawet na 50% jego maksymalnej mocy). Dodałem również grille/kratki osłaniające wentylatory.

W następnej kolejności rozkręciłem resztę zasilacza i zaplanowałem gdzie umieszczę gniazda bananowe do zasilania ładowarek. Najwięcej miejsca jest na górze obudowy, lecz i tak trzeba uważać, aby śruby gniazd bananowych nie dotykały radiatora.

Wentylatory po wymianie Uwaga: Mały odstęp między radiatorem a g... Kliknij, aby powiększyć

Aby zminimalizować kabelkologię zaprojektowałem płytkę dystrybucyjną, którą wyciąłem z laminatu szklano-epoksydowego z miedzią. Do niej przylutowałem gniazda bananowe oraz przykręciłem przewody doprowadzające napięcie z zasilacza.
Płytka dystrybucyjna do zasilania Sposób montażu gniazd bananowych do plyt... Zakończenia przewodów

Drugi koniec wyżej wspomnianych przewodów przylutowałem do listew prądowych we wnętrzu zasilacza. Ich właściwości termiczne skutecznie przeszkadzają w dobrym przylutowaniu czegokolwiek do siebie, dlatego dodatkowo przewody zabezpieczyłem opaską zaciskową, aby nie przesunęły się.
Rozważałem również przykręcenie przewodów do listew prądowych, jednak wiercenie otworów uznałem za ryzykowne, opiłki metalu mogą spowodować zwarcie.
Wnętrze zasilacza Wnętrze zasilacza
Do włączania zasilacza dodałem przełącznik, który zwiera odpowiednie piny na przednim panelu zasilacza, zgodnie z poniższym schematem:
Zasilacz DELL AA23290. Opis wyjœć i inst...
Na koniec zasilacz okleiłem folią samoprzylepną i złożyłem w całość.

GALERIA ZDJĘĆ

Gniazda bananowe w zasilaczu Gotowy zasilacz Gumowe stopki

© Jacek Owczarczak, X 2015
margines
©2003-2022

góra

róg strony