margines
Modele RC
Inne
Cessna 172P

WSTĘP

Jest to makieta sylwetkowa klasy F4B na uwięzi samolotu Cessna 172P SkyHawk II o numerze rejestracyjnym: SP-FCD. Podczas budowy makiety, tj. w 2001 roku model stacjonował na warszawskim lotnisku, na Bemowie. Kilka lat później widziałem ten egzemplarz na półwyspie Helskim.

RELACJA Z BUDOWY

Modelu nie budowałem od podstaw, dostałem go niemal w stanie surowym.
Zdjęcie prawdziwego samolotu

Makieta wymagała dokonania kilku poprawek: zmiana mocowania skrzydeł, maskowanie silnika, zmiana podwozia i oklejenie skrzydeł papierem.
Przed malowaniem modelu zebrałem dokumentację, wybrałem się na lotnisko i sfotografowałem oryginału. Znajomy modelarz podarował mi kserokopię kilku stron instrukcji samolotu, dzięki czemu miałem dostęp do rysunku w trzech rzutach i podstawowych danych technicznych.
Na podstawie zdjęć narysowałem zarys przejścia koloru (biały - jasnoniebieski), po pomalowaniu modelu aerografem przykleiłem ciemnoniebieskie paski i zarys szyb kabiny pilota z folii samoprzylepnej. Przykleiłem również wycięte w punkcie z ploterem numery rejestracyjne.
Na sam koniec model został pomalowany lakierem bezbarwnym (Harzlack), aby zabezpieczyć model przed działaniem paliwa do silników żarowych.

NA LOTNISKU

Model jest napędzany silnikiem OS MAXa 2,5 cm3, lata bardzo spokojnie. Sterowanie modelu odbywa się za pomocą trzech linken: dwie do steru wysokości, a trzeci do sterowania przepustnicą.

Przed swoimi pierwszymi zawodami z udziałem tego modelu, na treningi poświęciłem tylko 3 dni, wykonując po kilka lotów.
Pierwsze zawody z udziałem Cessny, mistrzostwa Aeroklubu Warszawskiego, miały miejsce w kwietniu 2001. Do zawodów w klasie F4B zgłosiło się tylko dwoje zawodników...

Drugie zawody w jakich wystartowałem tą makietą, Dni Małego Lotnictwa, odbyły się we wrześniu 2001 roku, zająłem w nich szóste miejsce w klasie F4B (juniorach).

DANE TECHNICZNE MODELU

Skala modelu .. : ..
Rozpiętość ... mm
Silnik OS MAX 15 FP (2,5ccm)

GALERIA ZDJĘĆ

Model, z profilu Zdjecie modelu z góry Zdjęcie makiety od dołu
Zbliżenie na bok kadłuba Usterzenie w makiecie Cessny na uwięzi Usterzenie z drugiej strony

© Jacek Owczarczak, 2001-2010
margines
©2003-2022

góra

róg strony