margines
Modele RC
Inne
Latecoere 299 - ACES


Kliknij, aby powiększyć

WSTĘP

Kadłub trafił w moje ręce przypadkowo, w drodze wymiany modelarskiej. Długo leżał na półce (od około 2010 roku) i czekał na swoją kolej. W połowie sezonu 2017 skończyłem budowę swojego pierwszego modelu do walk powietrznych ACES kat. WW2 (Corsaira. Korzystając ze zdobytego doświadczenia rozpocząłem budowę większego modelu, Latecoere'a.

Oryginalny samolot, który jest pierwowzorem tej półmakiety, to francuski lekki bombowiec, o rozpiętości 15,64 m. Jednak zbudowano niewielką liczbę maszyn i samolot nie odegrał istotnej roli podczas II Wojny Światowej.


OPIS BUDOWY

Budowę samolotu rozpocząłem od przygotowania kadłuba i opracowaniu koncepcji wykonania skrzydeł i stateczników.
Po wybraniu listy wyposażenia i zebraniu materiałów przystąpiłem do "elektryfikacji" kadłuba. Aby ułatwić wkładanie akumulatora wyciąłem otwór i wykonałem klapkę montową na magnes. Osłabioną część kadłuba usztywniłem kilkoma paskami rowingu węglowego.
Szerokość otworu jest około 5mm większa od szerokości akumulatora.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Potem przygotowałem półkę na akumulator i wręgę silnikową, które wkleiłem w kadłub przy pomocy żywicy epoksydowej i kilku fragmentów tkaniny szklanej.

Stateczniki są wykonane techniką przekładkową. Rdzeń z miękkiej balsy 3mm okleiłem z obu stron warstwą tkaniny 25g/m2 i fornirem olchowym o grubości ok. 0.6 mm.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Pierwsze rdzenie skrzydeł wyciąłem techniką "klasyczną" z całego bloku styropianu. Zdecydowałem się na użycie dwóch sklejkowych żeberek i drutu oporowego naciągniętego na drewnianą ramę, ze względu na duże możliwości eksperymentowania. Z dawnych lat pamiętałem, że takie skrzydła tnie się bardzo szybko. Niestety rzeczywistość zweryfikowała moją pamięć.
Skrzydeł ani nie wyciąłem szybko, ani ładnie - duża rozpiętość i zbieżność skrzydeł wymaga nadzwyczajnej uwagi. Doszedłem do wniosku, że satysfakcjonującej jakości samodzielnie nie jestem w stanie osiągnąć, kolejne rdzenie zamówiłem wycięte na maszynie CNC.

W wycięte bloki styropianu wkleiłem wzmocnienia z balsy. Znalazły się one na końcówkach lotek i w miejscach gdzie będą wkręcane śruby mocujące serwa (tak serwa będą przykręcane - aby ułatwić ich wymianę na lotnisku).

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Skrzydła okleiłem tym samym fornirem, co stateczniki (olcha 0.6mm), dokleiłem krawędź natarcia, wkleiłem krawędzie lotek i całość oszlifowałem.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Następnie wkleiłem kołki do mocowania dźwigienek lotek, przygotowałem miejsca na serwa i kanał na jego przewód. Końcówki skrzydeł są wykonane z miękkiej balsy. Kołek ustalający skrzydło również jest wklejony w blok z miękkiej balsy
Krawędź natarcia została wzmocniona jedną warstwą trakiną szklanej 25g/m2, a obie połówki skrzydła sklejone na sztorc i wzmocnione dwoma warstwami tkaniny szklanej.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Po sklejeniu skrzydeł miałem bardzo dużą ochotę zobaczyć jak model prezentuje się w całości i oszacować położenie środka ciężkości. Po założeniu skrzydeł model zrobił na mnie spore wrażenie (prawie 1,5 m rozpiętości), środek ciężkości znalazł się bliżej dziobu niż przypuszczałem, w związku z tym półkę na serwomechanizmy od sterów zdecydowałem umieścić w tylnej części otworu na skrzydło.

Kliknij, aby powiększyć

Teraz przy modelu zostały już tylko prace wykończeniowe i oblot.
Skrzydła i stateczniki kilkukrotnie polakierowałem nitrocellonem po czym oszlifowałem i oczyściłem powierzchnię, a potem całość pomalowałem lakierem w sprayu i przykleiłem kilka naklejek, aby model przypominał oryginał.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

LOTY

Oblot modelu wykonałem w czerwcu 2018, tuż przed zawodami ESA i ACES w Płocku.

Model latał poprawnie: stabilnie, szybko, ale nie był zbyt zwrotny. Natomiast zaskoczyła mnie doskonałość tego modelu, do pierwszego lądowania podchodziłem 3 razy, ponieważ za każdym razem okazywało się, że lotnisku jest za krótkie, aby bezpiecznie przyziemić.
Ustawiłem wychylenia sterów i pojechałem na swoje pierwsze zawody ACES w kategorii WWII - Mistrzostwa Polski w Płocku.
Dużo szczęścia (brak kolizji w powietrzu) pozwoliło mi na wywalczenie drugiego miejsca z niewielką stratą punktową do zwycięzcy zawodów.

Kliknij, aby powiększyć

Masa modelu do startu to około 1340-1420g, poniżej zestawie masowe pojedyńczych części:

Element Masa (g)
Kadłub - kompletny ok. 660
Skrzydło - kompletne ok. 380
Akumulator (6S 1800mAh) 300
Akumulatory (2x3S 2200mAh) 380
Łoże na akumulator 18
Regulator z przewodami 58
Silnik + kzyżak 130
lotki (L + P) - surowe 20

Kolejne zawody (Kraków 2018) nie były już tak udane dla Latecoere'a. Kolizja w trzeciej rundzie zawodów (we wcześniejszej rundzie rozbiłem Corsairza) spowodowała urwanie kawałka skrzydła i natychmiastowy upadek modelu, który obracał się wokół swojej osi aż do spotkania z ziemią.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Na szczęście ziemia była dosyć miękka, ucierpiało tylko: skrzydło (w powietrzu), śmigło i kadłub, który złamał się tuż za węglowym wzmocnieniem.
Model został naprawiony i przygotowany do sezonu 2019.

Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć Kliknij, aby powiększyć

Naprawionym modelem wystartowałem na zawodach w serii EuroCup w Krakowie w 2019 roku. Ta impreza, z zawodnikami z zagranicy uświadomiła mi, że potrzebuję jeszcze sporo treningów, aby wlatać się w swojego Latecoere'a i obdarzyć go większym zaufaniem podczas wykonywania ciasnych zakrętów na małej wysokości.

Kliknij, aby powiększyć

MODYFIKACJE I WNIOSKI

Budowa modelu i pierwsze starty w zawodowach ACES pozwoliły zebrać mi trochę nowych doświadczeń, które będę mógł wykorzystać przy budowie następnego samolotu:

  • Klapka na akumulator jest za wąska (akumulator wchodzi na styk)
  • Magnes do montażu klapki jest za słaby - klapka odpada w trakcie lotu (doraźnie zaklejam ją taśmą klejącą).
  • Jednokolorowe malowanie powoduje, że samolot jest słabo widoczny na tle nieba.

DANE TECHNICZNE MODELU

Rozpiętość 1340 mm
Długość 930 mm
Silnik AXI 2814/28 V2 AIRCOMBAT (620kV)
Śmigła APC 10x5 - 10x6
Serwa HS-81, 3x D-MG-16
Regulator YEP 40A
Pakiety 6S 1800 mAh, 2x 3S 2200 mAh
Masa (bez akumulatora) ok. 1040 g
Masa całkowita ok. 1340-1420 g

© Jacek Owczarczak, XI 2019
margines
©2003-2022

góra

róg strony